Zde můžete nalézt informace o bylinkách, jež dělají blaho ženskému lůnu. Je možné použít je buď vnitřně k pití čaje, nebo zevně ke koupeli, výplachům či jako součást směsi pro napařování lůna. Výčet všech kvalit a vlastností jednotlivých bylinek si můžete dohledat v jakékoli jiné literatuře, zaměřuji se hlavně na kvality, související s ženským reprodukčním systémem. Na zahrádce a políčkách farmy Meloun pěstujeme bylinky, které sbíráme, sušíme a následně je balíme do pytlů, mícháme z nich masti či vyrábíme sirupy a oleje. Pro bližší informace o produktech mě, prosím, kontaktujte. 

Ve složení měsíček, řebříček, kontryhel a růže si u mě můžete objednat ženský "lůnový" čaj. Udělejte si z pití tohoto čaje malý obřad a věnujte svému tělu a lůnu pozornost, kterou si tak zaslouží. Balení po 28g. Cena: 60,-Kč.

 

 

 

 

Čaj je možné popíjet při: premenstruační tenzi, příliš silné menstruaci, menstruačních bolestech, léčbě vaginálních zánětů, pro posílení ženství nebo jen pro dobrý vnitřní pocit. 

Ve složení měsíček, řebříček, kontryhel, srdečník, levandule a růže si u mě můžete objednat bylinnou směs k napařování. Směs vystačí na cca 3 napařování. 

Balení po 45g. Cena: 110,-Kč.

Měsíček (Calendula officinalis)

Měsíček vypadá spíše jako sluníčko :-) V Indii se jeho květy zdobili králové, ve středověku byl považován za znamení lásky. Věnečky z měsíčku měly ochraňovat před zlými duchy. Upravuje menstruaci, hojí vnitřní i vnější záněty, působí antibioticky. Uklidňuje trávicí trakt a ženské orgány. Jeho oranžová barva přináší ženskému lůnu pocit tepla a objetí.

Používá se do čaje, k výplachům, napařování, koupele, do mastiček.

Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel má široké spektrum účinků, které léčí například katary zažívacího traktu, kašel a bronchitidu, ekzémy, čistí krev, zmírňuje potíže spojené s menopauzou. Má dezinfekční a detoxikační účinky. Obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou svou strukturou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu.

Ideální použití: čaj, nálev

Sléz (Malva mauritiana, sylvestris), Proskurník - ibišek (Althaea officinalis)

Omamně fialová barva a nádherně modrý “šmoulí” výluh. Bylinka z rodu slézovitých - léčí sliznice v celém těle, báječná na kašel a horní cesty dýchací, ale také k ochraně sliznic žaludku a střev. Podporuje smyslnost a otevírá “srdce lůna”. Ibišek je v mnoha kulturách symbolem ženské sexuality, vášně a touhy. Sléz pomáhá při bílém výtoku.

Použití slézu i ibišku je všestranné: čaj, koupel, napařovací směs, výplachy.

Levandule (Lavandula angustifolia, officinalis)   

Velmi oblíbená bylinka pro svou vůni, která uvolňuje napětí a pozvedá náladu. Rostlina Matky Boží. Přírodní sedativum. Účinná proti komářímu bodnutí a jiným “hmyzákům”. Mezi její kvality patří ochrana, čistota, láska. Zklidňuje nervy. Stimuluje menstruaci a porod.  

Může se použít do čaje, při pečení na ozdobu koláčků, do voňavých polštářků, koupele i napařovací směsi.

Řebříček (Achillea millefolium)

Bylinka, kterou před více než 100 lety nazval farář Kneipp “královnou v léčbě ženských nemocí”. Zbavuje strachu a dodává odvahy. Jeho silice má vyšší protizánětlivou účinnost než heřmánek. Řebříček tlumí krvácení i gynekologická, potlačuje křeče při menstruaci, je výborný k rekonvalescenci dělohy v šestinedělí.

Používá se do koupelí, k výplachům, napařování, do čaje.

V těhotenství a při kojení se smí používat jen v malých dávkách!  

Šalvěj (Salvia officinalis)

Bylinka s očistnými účinky - čistí tělo i prostor. Léčí záněty ústní dutiny, krku, zubů. Spojuje nás s moudrostí věků a pomáhá uvést naše sny do reality. Bylina nesmrtelnosti. Její název pochází z latinského salvia = záchrana. Pomáhá při gynekologických potížích, u žen v přechodu. Snižuje tvorbu mateřského mléka.

Dá se použít k vykuřování/očistě prostoru, do napařovací směsi, jako odvar do koupele. V malém množství se může popíjet také jako čaj - silně zahřívá.

Nedoporučuje se v těhotenství!

Kontryhel (Alchemilla vulgaris)

"Pláštík Panny Marie" je již od středověku používán k léčbě ženských potíží. Zasvěcený Panně Marii, považovaný za ochránce žen. Má protizánětlivé, močopoduné a stahující účinky. Tlumí gynekologická krvácení a menstruační bolesti. Čistí krev. Ideální v těhotenství a po porodu - zpevňuje svaly podbřišku.

Používá se do čaje, k výplachům a koupelím při gynekologických zánětech, také do napařovací směsi.

Růže (Rosa)

Královna rostlin. Ženská bylinka srdce a emocí. Spojená s láskou, něhou, podporuje uvolnění hlubokých emocí a smutku. Používá se při mnoha rituálech. Symbol lůna. V minulosti spojována s Máří Magdalénou - Dámou růží, zasvěcena Bohyni Venuši. Uklidňuje, harmonizuje a má afrodiziakální účinky.

Její užití je rozmanité - smyslná koupel, čaj, při obřadech, v napařovacích směsích, “bed of roses”.

Heřmánek (Matricaria recutita, chamomilla)

Matricaria pochází ze slova matrix, což je děloha. Matri- je matka. Heřmánek je báječný na zažívání, uvolňuje spasma v zažívacím traktu a mírní menstruační bolesti. Má protizánětlivý, dezinfekční, uklidňující účinek a je spojený se slunečními energiemi (staří Egypťané ho nazývali “květem Boha slunce”), přitahuje radost a hojnost do našeho života.

Ideální použití do čaje, napařovací směsi nebo do koupele, do obkladů na oči při zánětu spojivek.

Pelyněk (Artemisia vulgaris)

Hořká bylinka, výborná na trávení. Považována za důležitou bylinku pro lůno a zdraví reprodukčního systému. Povzbuzuje menstruaci a její přirozený proud. Zasvěcená Bohyni Artemis (odtud její latinský název) a spojená s kvalitami síly, ochrany a spojení s “jinými světy”.   

Použití: očista prostoru, napařovací směs, koupel, v menším množství k pití čaje.

Hluchavka bílá (Lamium Album)

Hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok. Společně s kontryhelem se často přidává do čajových směsí na ženské choroby. Čistí krev a pomáhá při problémech s močovými cestami. 

Použití: nať mladých rostlin se dá použít do salátu, špenátu, pomazánek. Dále napařování, čaj, koupel. 

Maliník (Rubus idaeus)

Odvar z listů maliníku zmírňuje bolest při menstruaci a podporuje tvorbu ovulačního hlenu. Posiluje děložní svalstvo a pomáhá při porodu, harmonizuje hormonální hladinu. Plody podporují trávení a léčí ledviny. U mužů zvyšuje tvorbu testosteronu a pomáhá při problémech s neplodností. Použití: nejlépe čaj.

Buřina srdečník (Leonorus cardiaca)

Tato bylinka je báječná na srdce - zklidňuje srdeční činnost, zejména bušení srdce, tlumí srdeční arytmie, reguluje krevní oběh. Ženy ji ocení zejména při klimakterických potížích (návaly, pocení) a srdečních obtížích, způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Může napomoci také k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace. Vzhledem k tomu, že srdečník vyvolává děložní stahy, neměly by jej užívat těhotné ženy - nebezpečí potratu!

Kopřiva dvoudomá (Utrica dioica)

Kopřiva má toliko léčivých účinků, že se jí přezdívá český ženšen. Obsahuje spoustu minerálních látek (zejména železo, hořčík, draslík), proto se doporučuje k jarní očistě organismu. Podporuje činnost jater a ženský hormonální systém.

U těhotných žen chrání proti krvácení a podporuje plod + tvorbu mateřského mléka. Kopřivy snižují příznaky PMS, ulehčují při nežádoucích příznacích menopauzy a omezují nadměrnou menstruaci. Užitečné jsou taktéž pro funkci močového měchýře a močových cest u obou pohlaví. 

Meduňka (Melissa officinalis)

Potěšení srdce. Bylinka, zasvěcená Bohyni Dianě, kterou zbožňují včely (melissa = řecky včela). Sedativum, zklidňuje nervy i zažívání. Pomáhá při pocitech strachu a úzkosti. Zmírňuje bolestivé křeče z nadýmání a menstruace.

Výborně se hodí na čaj, do voňavých polštářků, napařovací směsi i koupele.

* Při popisu jsem se volně inspirovala knihou Magdalény Dobromily Staňkové - Bylinky pro děti a maminky.  

Další úžasnou knihou, kterou doporučuji, je kniha Bylinky pro ženy od Heide Fischer.